Luźny łańcuch? – Jak odpowiednio naciągnąć łańcuch tnący w pilarce

BySpecnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi

Luźny łańcuch? – Jak odpowiednio naciągnąć łańcuch tnący w pilarce

Odpowiednie napięcie łańcucha w pilarce łańcuchowej stanowi jeden z najistotniejszych czynników który ma wpływ na jej użytkowanie.
Ważne: Nie należy zwiększać napięcia łańcucha bezpośrednio po zakończeniu pracy. Łańcuch podczas swojej pracy nagrzewa się przez powstające tarcie ulegając wydłużeniu. Napięcie go w tym stanie może skutkować tym że okaże się on za krótki gdy łańcuch już ostygnie.

Dla własnego bezpieczeństwa należy również używać rękawic ochronnych które ochronią nas przed przypadkowym skaleczeniem ostrymi ogniwami tnącymi. Należy również pamiętać o tym by zawsze się upewnić czy zasilanie sieciowe jest odłączone, bądź też w przypadku urządzeń spalinowych czy wyłącznik zapłonu jest w pozycji STOP.

Naciągamy łańcuch

1) Nakrętki mocujące prowadnicę należny poluzować.

2) Końcówkę prowadnicy należy delikatnie unieść i utrzymać w tej pozycji podczas napinania.

luźny łańcuch, napinanie
3) Dokręcaj śrubę regulującą do momentu w którym łańcuch dotknie dolnej części pokrywy.

luźny łańcuch, napinanie
4) Sprawdź czy łańcuch znajduje się na prowadnicy i kółku prowadzącym. Zrobisz to ciągnąc łańcuch ręką po prowadnicy.

luźny łańcuch, napinanie
5) Końcówkę prowadnicy unieś lekko do góry i przykręć najpierw tylną nakrętkę a następnie przednią

luźny łańcuch, napinanie
6) Kontroluj stan napięcia łańcucha podczas pracy pilarką. Jeśli napięcie nie jest odpowiednie powtórz czynność napinania, odczekując wpierw chwilę aż łańcuch się ostudzi.

 

Uwaga:
Przy czynności napinania możesz również skontrolować czy kółko napędowe łańcucha nie jest zbyt mocno zużyte. Jeśli łańcuch po dość krótkim czasie zaczyna być luźny, to może to być oznaka zużycia kółka napędowego bądź ząbki napędowe na bębnie mogą być statre. W takiej sytuacji należy wymienić zużyte elementy w serwisie narzędzi ogrodowych. W innym wypadku ogniwa łańcucha nie będą się płynnie przesuwać po zespole napędowym, mogąc go szarp w miejscach w których nie może on odpowiednio zaskoczyć. Konsekwencją tego będzie dalsze wyciąganie się łańcucha.

Należy też pamiętać o tym by:
1) Łańcuch tnący musi być zawsze odpowiednio napięty.
2) Łańcuch tnący musi być dobrze smarowany.
3) Wysokość ogranicznika musi być dokładnie wyregulowana.
4) Zęby tnące łańcucha muszą być zawsze naostrzone.

Trochę o Autorze

Specnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi author

Profesjonalny serwis elektronarzędzi, narzędzi akumulatorowych, narzędzi spalinowych oraz narzędzi ogrodowych. Serwisowaniem i naprawą zajmujemy się nieprzerwanie od 2009 roku. Naprawiamy narzędzia praktycznie każdego typu. Posiadamy wyspecjalizowany sprzęt do napraw elektroniki oraz regeneracji baterii i akumulatorów do narzędzi akumulatorowych. Zajmujemy się także rektyfikacją niwelatorów optycznych, liniowych, krzyżowych, rotacyjnych oraz niwelatorów "rurowych" wystawiając przy tym świadectwa instrumentów pomiarowych.

Napisz komentarz