Najczęściej spotykane usterki w elektronarzędziach

BySpecnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi

Najczęściej spotykane usterki w elektronarzędziach

Słabe działanie udaru w młotowiertarce

Jednymi z najbardziej obciążonych elektronarzędzi są niewątpliwie młotowiertarki, stąd też nic dziwnego że ich znaczna część trafia na serwis w wyniku zwykłego zużycia się podczas eksploatacji bądź niewłaściwego użytkowania.

Typową usterką jest słabe działanie udaru młotowiertarki. Najczęstszą przyczyną jest nieszczelna pneumatyka urządzenia. Zwykle koszt naprawy w dobrym serwisie mieści się w granicach 50 – 150zł. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Słabe działanie udaru w młotowiertarce

 

Wypadające narzędzia z uchwytu SDS-plus, SDS-max w młotowiertarkach

Najczęstszą przyczyną tej usterki jest starcie się elementów odpowiedzialnych za mocowanie. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Problem z wypinaniem się osprzętu z uchwytu SDS-plus lub SDS-max

 

Duże ilości iskier, strzelanie silnika

Przyczyną mogą być dwie albo spalony silnik albo zużyte szczotki silnika. O ile w tym drugim wypadku jest to normalne zużycie eksploatacyjne, które nie pociąga za sobą znacznych wydatków o tyle przy uszkodzeniu silnika musimy się już liczyć nawet z wymianą samego urządzenia.

Koszt wymiany szczotek w dobrym serwisie będzie się wahał w granicach od 10zł do 50zł w zależności od marki urządzenia i jego modelu, bez uwzględnienia kosztu samej części. Przy okazji wymiany szczotek warto wykonać również dodatkowy przegląd urządzenia, unikniemy w ten sposób w przyszłości dodatkowych wydatków. Więcej na temat wymiany szczotek w artykule Samodzielna wymiana szczotek w elektronarzędziach

 

Spadające obroty urządzenia, wydobywający się zapach spalonego plastiku lub gumy, urządzenie pracuje nierównomiernie

Przyczyną takich objawów może być uszkodzenie łożysk. Przez zwiększone opory toczenia łożysk urządzenie zaczyna słabiej pracować, występują większe luzy pomiędzy poszczególnymi elementami, może dochodzić do obcierania się poszczególnych elementów. W przypadku silnika, może on się obcierać o stojan. W przypadku przekładni, elementy przekładni mogą się obcierać o obudowę. Przekładnia może się nie zazębiać, może dojść do jej zniszczenia.

 

Urządzenie głośno pracuje, słyszalne stuki ze środka narzędzia

W przypadku takich objawów należy podejrzewać uszkodzoną przekładnię elektronarzędzia lub zużyte łożyska.

 

W przypadku pojawienia się któregokolwiek z wyżej opisanych objawów, należy niezwłocznie udać się, bądź wysłać urządzanie do sprawdzonego serwisu elektronarzędzi. Zlekceważenie faktu usterki, może skutkować doprowadzeniem do całkowitego zniszczenia naszego narzędzia, gdzie jego naprawa będzie po prostu nie opłacalna. Warto również pamiętać by raz na jakiś czas przeczyścić nasze elektronarzędzia z zanieczyszczeń, które mogą je zapychać. Zwłaszcza dotyczy to urządzeń, które pracują w skrajnie nieprzyjaznych warunkach (np. młotowiertarki).

Trochę o Autorze

Specnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi author

Profesjonalny serwis elektronarzędzi, narzędzi akumulatorowych, narzędzi spalinowych oraz narzędzi ogrodowych. Serwisowaniem i naprawą zajmujemy się nieprzerwanie od 2009 roku. Naprawiamy narzędzia praktycznie każdego typu. Posiadamy wyspecjalizowany sprzęt do napraw elektroniki oraz regeneracji baterii i akumulatorów do narzędzi akumulatorowych. Zajmujemy się także rektyfikacją niwelatorów optycznych, liniowych, krzyżowych, rotacyjnych oraz niwelatorów "rurowych" wystawiając przy tym świadectwa instrumentów pomiarowych.

Napisz komentarz