Najczęściej spotykane usterki w urządzeniach akumulatorowych

BySpecnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi

Najczęściej spotykane usterki w urządzeniach akumulatorowych

Znaczna utrata mocy urządzenia oraz jego krótki czas pracy na akumulatorze

Najczęstszą przyczyną tych objawów jest zużyty akumulator, który dni swojej świetności ma już za sobą. Dodatkowymi objawami zużytej bądź uszkodzonej baterii może być również samorozładowanie w krótkim czasie bądź wyciek elektrolitu z ogniw. W tym ostatnim przypadku należy jak najszybciej oddać baterię na regenerację bądź zastąpić ją nowym, oryginalnym akumulatorem.

Przerywana praca narzędzia, iskrzenie, zapach spalenizny

Choć objawy te mogą wyglądać poważnie to najczęściej przyczyną ich wystąpienia są zanieczyszczenia które dostają się do szczotek bądź całkowite zużycie szczotek węglowych. Szczotki należy okresowo kontrolować oraz czyścić. W przypadku zaś zużycia, bezwzględnie należy wymieniać szczotki na nowe, gdyż mają bezpośredni wpływ na pracę silnika. Jeśli nie czujemy się na siłach by samodzielnie wymienić szczotki możemy zlecić usługę wymiany szczotek dla serwisu. Koszt takiej usługi jest różny i zależy od marki i modelu urządzenia oraz czasu który trzeba poświęcić na wymianę. Z reguły oscyluje w granicach od 10 do 50zł bez uwzględnienia kosztu samej części.

Szczotki możemy również wymienić we własnym zakresie. O tym w jaki sposób to zrobić podpowiadamy w artykule: Samodzielna wymiana szczotek w elektronarzędziach

 

Uszkodzona przekładnia

Objawem tej usterki są wyskakujące biegi w urządzeniu tj. przy przełączaniu na inny bieg urządzenie wydaje z siebie nietypowe dźwięki tj. słychać zgrzytanie i trzeszczenie zębatek. Bieg nie może zostać prawidłowo włożony bądź przeskakuje na inny. Koszt naprawy tej usterki jest różny i zależy od tego czy uszkodzona jest cała przekładnia czy tylko zębatki.

 

Nie działający hamulec silnika

Hamulec silnika odpowiada za natychmiastowe zatrzymanie narzędzia po zwolnieniu przycisku włącznika. Najczęściej winny jest sam uszkodzony włącznik urządzenia który należy wymienić.

 

Brak reakcji urządzenia

Zdarza się że trafiają do nas narzędzia akumulatorowe które w żaden sposób nie dają się włączyć, brak jest z ich strony jakiejkolwiek reakcji. Jeśli przyczyną nie jest uszkodzony akumulator lub włącznik to najprawdopodobniej uszkodzona jest sama elektronika urządzenia, którą należy wymienić. W niektórych przypadkach ze względu na modułową budowę części zamiennych i ich znaczne koszty, bądź całkowity brak części zamiennych, oferujemy usługę naprawy uszkodzonej elektroniki urządzenia. Wycena tego typu usługi zawsze jest kwestią indywidualną i zależną od czasu który musimy poświęcić na diagnostykę oraz naprawę.

 

W przypadku pojawienia się któregokolwiek z wyżej opisanych objawów, należy niezwłocznie udać się, bądź wysłać urządzanie do sprawdzonego serwisu elektronarzędzi. Zlekceważenie faktu usterki, może skutkować doprowadzeniem do całkowitego zniszczenia naszego narzędzia, gdzie jego naprawa będzie po prostu nieopłacalna. Dodatkowo, substancje zawarte w ogniwach akumulatora mogą być szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. W skrajnych wypadkach uszkodzony akumulator może ulec pożarowi lub eksplozji. Warto również pamiętać o prawidłowej utylizacji zużytych akumulatorów i baterii. Nie wolno wyrzucać ich wraz z pozostałymi odpadami gospodarstwa domowego. Muszą zostać zutylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Trochę o Autorze

Specnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi author

Profesjonalny serwis elektronarzędzi, narzędzi akumulatorowych, narzędzi spalinowych oraz narzędzi ogrodowych. Serwisowaniem i naprawą zajmujemy się nieprzerwanie od 2009 roku. Naprawiamy narzędzia praktycznie każdego typu. Posiadamy wyspecjalizowany sprzęt do napraw elektroniki oraz regeneracji baterii i akumulatorów do narzędzi akumulatorowych. Zajmujemy się także rektyfikacją niwelatorów optycznych, liniowych, krzyżowych, rotacyjnych oraz niwelatorów "rurowych" wystawiając przy tym świadectwa instrumentów pomiarowych.

Napisz komentarz