Ostrzenie łańcucha – Jak często należy ostrzyć, w jaki sposób, o czym należy pamiętać?

BySpecnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi

Ostrzenie łańcucha – Jak często należy ostrzyć, w jaki sposób, o czym należy pamiętać?

Nawet najlepszej jakości łańcuch podczas codziennej pracy piłą łańcuchową ulega stępieniu. Praca tępym łańcuchem nie należy do najprzyjemniejszych, zaś sama piła łańcuchowa jest poddawana dodatkowemu obciążeniu, co może wydatnie skrócić czas jej eksploatacji. Nie należy lekceważyć faktu ostrzenia bądź wymiany łańcucha gdyż, może to wręcz być niebezpieczne dla naszego zdrowia! Nasze zaniedbanie może doprowadzić do pęknięcia łańcucha, wzrasta również ryzyko „odbicia” pilarki podczas pracy.

Ostrzenie łańcucha pilarki łańcuchowej

Ostrzenie łańcucha należy wykonywać regularnie oraz zawsze wtedy, gdy tylko zauważymy że trzeba coraz mocniej przyciskać pilarkę do ciętego drewna bądź zacznie powstawać duże zapylenie podczas cięcia. Nie ma stałej reguły kiedy należy ostrzyć łańcuch, wszystko zależy od jego jakości, ciętego materiału oraz samego czasu cięcia pilarką łańcuchową.

Zwykle łańcuch należy podostrzyć co dwie czy trzy zatankowania zbiornika paliwa, dla cięcia w miękkim i czystym (bez piasku) drewnie. Jeśli drewno jest suche bądź zabrudzone (piasek, błoto), to w takiej sytuacji czynność ostrzenia należy powtarzać co tankowanie jednego lub dwóch zbiorników. Stąd też dobrą praktyką jest w miarę możliwości oczyszczenie drewna z piachu i drobnych kamieni przed zaczęciem cięcia.

 

Kiedy łańcuch należy wymienić?

Łańcuch należy wymienić jeśli ma krótkie oczka, zaś ząb na dłuższym boku będzie miał poniżej 4mm. Bardzo często sami producenci łańcuchów wyposażają je w specjalne znaczniki sygnalizujące moment wymiany.

W przypadku mechanicznego uszkodzenia ogniw, łańcuch należy bezwzględnie wymienić. Praca takim łańcuchem jest bardzo niebezpieczna i w każdej chwili może dojść do jego zerwania.

Ostrzenie łańcucha ręcznie czy szlifierką?

Łańcuch można naostrzyć ręcznie za pomocą pilników bądź za pomocą szlifierki do łańcuchów. Niestety, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Ostrzenie ręczne za pomocą pilników

Jeśli chcemy naostrzyć pilarkę pracując w terenie bądź jedynie podostrzyć łańcuch z pewnością zrobienie tego ręcznie będzie najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo w przypadku ostrzenia ręcznego unikniemy rozhartowania zębów łańcucha zbyt wysoką temperaturą, którą może wygenerować szlifierka użyta przez niedoświadczoną osobę. Dodatkowo ostrzenie ręczne pozwala na zachowanie bardzo dużej dokładności której nie osiągniemy ostrząc szlifierką oraz pozwala podostrzyć łańcuch bez zbytniego starcia ogniwa tnącego.

luźny łańcuch, napinanie

Ostrzenie za pomocą pilników nie należy do łatwych czynności i wymaga posiadania odpowiedniego doświadczenia. Do wykonania tej czynności niezbędne jest posiadanie:
– pilnik okrągły o średnicy właściwej dla danej podziałki i profilu zębów łańcucha
– pilnik płaski do ograniczników głębokości
– przymiar do ograniczników głębokości
Dodatkowo dla niedoświadczonych osób bardzo pomoże prowadnik pilnika dla zachowania odpowiednich kątów oraz uchwyt prowadnicy który ułatwi unieruchomienie pilarki.

Ostrzenie za pomocą szlifierki

Ostrzenie za pomocą szlifierki będzie zdecydowanie prostszym rozwiązaniem dla osób niedoświadczonych. Ostrzałka pozwala na zachowanie odpowiednich kątów ostrzenia zaś wszystkie zęby będą posiadały właściwą długość. Ważnym czynnikiem mającym wpływ na ostrzenie będzie użycie właściwej tarczy oraz odpowiednie ustawienie urządzenia.

luźny łańcuch, napinanie

Mimo tego iż jest to sposób prosty i szybki to stosowanie go stale spowoduje szybkie zużycie się łańcucha. Do minusów należy również doliczyć cenę samej ostrzałki, których ceny zaczynają się od 300zł. Co prawda na rynku dostępne są tańsze modele, również dobrze spełniające swoją funkcję, jednak z uwagi na jakość wykonania, takie ostrzałki mogą nam nie posłużyć zbyt długo.

Dobrym wyjściem będzie korzystanie z obu rozwiązań. W miarę własnych możliwości podostrzyć łańcuch ręcznie oraz raz na jakiś czas skorzystać ze szlifierki w celu zachowania fabrycznych kątów i równej długości ogniwa tnącego.

Kiedy warto udać się do serwisu narzędzi ogrodowych w celu naostrzenia łańcucha?

Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w ostrzeniu ręcznym, bądź z pilarki nie korzystamy w sposób profesjonalny i urzytkujemy ją raczej sporadycznie to najlepszym rozwiązaniem bedzie udanie się do sprawdzonego serwisu narzędzi ogrodowych Takie rozwiązanie pozwoli nam oszczędzić zbednych nerwów zaś sam koszt ostrzenia jest nieduży

Trochę o Autorze

Specnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi author

Profesjonalny serwis elektronarzędzi, narzędzi akumulatorowych, narzędzi spalinowych oraz narzędzi ogrodowych. Serwisowaniem i naprawą zajmujemy się nieprzerwanie od 2009 roku. Naprawiamy narzędzia praktycznie każdego typu. Posiadamy wyspecjalizowany sprzęt do napraw elektroniki oraz regeneracji baterii i akumulatorów do narzędzi akumulatorowych. Zajmujemy się także rektyfikacją niwelatorów optycznych, liniowych, krzyżowych, rotacyjnych oraz niwelatorów "rurowych" wystawiając przy tym świadectwa instrumentów pomiarowych.

1 Comment so far

Pilarz20Posted on  6:57 am - Lip 18, 2017

pamiętajcie żeby pilnik odstawał ,polecam szybszą metodę ostrzałką powersharp z oregona jedyna ktora na prawdę zrobi za cb robotę

Napisz komentarz