Samodzielna wymiana szczotek w elektronarzędziach – czy warto?

BySpecnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi

Samodzielna wymiana szczotek w elektronarzędziach – czy warto?

Z tego artykułu dowiesz się m.in:

  • Dlaczego stosuje się szczotki w elektronarzędziach.
  • Ogólnie w jaki sposób się je wymienia, jakie są rozwiązania stosowane przez producentów.
  • Jak dobrać odpowiednie szczotki do naszego urządzenia oraz gdzie można je nabyć.
  • Kiedy warto podjąć się samodzielnej wymiany a kiedy lepiej oddać narzędzie do serwisu.
  • Gdzie można znaleźć szczegółowy poradnik wymiany szczotek, opisujący cały proces krok po kroku.

Po co te szczotki?

Praktycznie każde elektronarzędzie jest wyposażone w silnik elektryczny. Jeżeli nie jest to nowoczesny silnik bezszczotkowy, to możemy być pewni że w środku znajdziemy szczotki węglowe. Element ten odpowiada za styk oraz przeniesienie napięcia na wirnik za pomocą komutatora lub pierścienia ślizgowego. Ze względu na ciągły ruch obrotowy wirnika szczotki ulegają ciągłemu ścieraniu się. By zapewnić odpowiedni docisk szczotek mimo ich ścierania się, używana jest specjalna sprężyna. Szczotki węglowe są naturalnie zużywającą się częścią eksploatacyjną, co oznacza że kiedyś przyjdzie czas na ich wymianę.

 

Jak się wymienia szczotki węglowe?

Jak już wspomnieliśmy szczotki z czasem należy wymienić wskutek ich całkowitego zużycia się. O konieczności wymiany poinformują nas takie objawy jak przerywana praca, nadmierne iskrzenie bądź przy całkowitym zużyciu brak reakcji na włącznik. W niektórych narzędziach m.in. takich marek jak Hitachi, DeWalt czy Celma istnieje możliwość wymiany szczotek bez konieczności rozbierania urządzenia. W takim wypadku na obudowie jest umieszczona specjalna nakrętka zabezpieczająca, po odkręceniu której mamy możliwość wymiany szczotki. Po wyjęciu szczotki wystarczy ją wymienić na nową i ponownie włożyć na miejsce, zakręcając nakrętkę zabezpieczającą. W większości urządzeń by wymienić szczotki należy zdjąć obudowę narzędzia. W zależności od danej marki i modelu szczotki mogą być zlokalizowane w różnych miejscach. Niekiedy dostępne są w internecie schematy techniczne urządzenia. Same szczotki zawsze występują w parach i znajdują się po obu stronach komutatora. Sprężyny spiralne szczotek należy delikatnie podważyć i wysunąć same szczotki ze szczotkotrzymaczy. Po demontażu zużytych szczotek pozostaje nam założyć tylko nowe pamiętając o dociśnięciu do nich blaszek doprowadzających prąd.

 

 

Skąd wiadomo jakie szczotki?

Szczotki węglowe wymieniamy zawsze korzystając z numeru katalogowego, seryjnego tej części. Zawsze należy zamontować szczotki o takim samym numerze jak te które były zamontowane w naszym urządzeniu. Stosowanie oryginalnych części zamiennych jest gwarancją ich jakości i trwałości. Stosując szczotki węglowe – zamienniki, nie zawsze możemy być pewni spełnienia przez ten element wymogów jakościowych. Ryzykujemy również uszkodzenie pozostałych elementów narzędzia, co może narazić nas na koszty znaczenie przekraczające pozorne oszczędności.

Szczotki do elektronarzędzi możemy nabyć w specjalistycznych serwisach narzędzi bądź bezpośrednio w naszym sklepie internetowym w kategorii szczotki węglowe.

 

Czy warto walczyć samemu?

Wbrew powszechnej opinii wymiana szczotek nie zawsze jest czynnością szybką i łatwą do wykonania. Często problematyczne jest wyjęcie samego szczotkotrzymacza, bez uszkodzenia innych elementów naszego narzędzia 🙂 Dużo zależy od typu i konstrukcji danego urządzenia, posiadanego czasu oraz oczywiście naszych umiejętności.

W przypadku firm mało kiedy opłacalna jest samodzielna wymiana szczotek węglowych. Zwykle osoba operująca elektronarzędziem nie ma warunków, czasu bądź też odpowiednich umiejętności, by takiej czynności się podjąć. Tym bardziej że profesjonalny serwis narzędzi, taką usługę może wykonać od ręki, bądź zwykle nie dłużej jak w 24h. Często do takiego serwisu dostarcza się nie jedno a po kilka urządzeń pracujących w danej firmie, w sposób regularny, tak by uniknąć sytuacji w której któreś z narzędzi w sposób nagły przestanie prawidłowo działać w najmniej spodziewanym momencie.

 

Nasz serwis również oferuje usługę wymiany szczotek, więc jeśli nie czujemy się na siłach by je samodzielnie wymienić, bądź nie mamy na to czasu, to nasz serwis z chęcią zrobi to za Was. Wymianę szczotek wraz z całym przeglądem narzędzia można zlecić można zlecić na stronie Zlecenie odbioru sprzętu bądź osobiście w naszym serwisie w Białymstoku.

 

Szacunkowy koszt usługi w zależności od rodzaju urządzenia i jego marki to kwota od 10zł do około 50zł bez kosztu zakupu samych części. Plusem zlecenia wymiany szczotek węglowych serwisowi jest dokonanie przy okazji oględzin pozostałych elementów oraz dokładne wyczyszczenie środka naszego narzędzia.

 

Jeśli natomiast mamy odrobinę chęci to możemy spróbować podjąć się wymiany sami. Nie jest to jakoś bardzo skomplikowana czynność, jednak tak jak pisaliśmy wyżej wszystko zależy od typu i konstrukcji narzędzia. Poniżej dajemy dostęp do szczegółowego poradnika opisującego cały proces wymiany szczotek.

 

 

Praktyczny i szczegółowy poradnik wymiany szczotek węglowych

Szczegółowy poradnik wymiany szczotek na przykładzie młotowiertarki Hitachi znajdą Państwo w artykule: Praktyczny poradnik: Wymiana szczotek w elektronarzędziach Dowiedzą się Państwo z niego krok, po kroku w jaki sposób można bezpiecznie wymienić szczotki w elektronarzędziach, jakie czynności należy przy tym wykonać oraz na co zwrócić dodatkowo uwagę.

 

Trochę o Autorze

Specnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi author

Profesjonalny serwis elektronarzędzi, narzędzi akumulatorowych, narzędzi spalinowych oraz narzędzi ogrodowych. Serwisowaniem i naprawą zajmujemy się nieprzerwanie od 2009 roku. Naprawiamy narzędzia praktycznie każdego typu. Posiadamy wyspecjalizowany sprzęt do napraw elektroniki oraz regeneracji baterii i akumulatorów do narzędzi akumulatorowych. Zajmujemy się także rektyfikacją niwelatorów optycznych, liniowych, krzyżowych, rotacyjnych oraz niwelatorów "rurowych" wystawiając przy tym świadectwa instrumentów pomiarowych.

Napisz komentarz