Słabe działanie udaru w młotowiertarce

BySpecnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi

Słabe działanie udaru w młotowiertarce

Słaby udar w młotowiertarce – weryfikacja problemu

Jednymi z najczęściej pojawiających się usterek w młotowiertarkach jest słabe działanie udaru elektronarzędzia. Zwykle źródłem problemu jest nieszczelna, zużyta pneumatyka urządzenia np. wytarte oringi na tłoku, bądź zużyty smar i uszczelniacze. Aby dokładnie zdiagnozować przyczynę uszkodzenia, należy zdjąć obudowę oraz dokładnie wyczyścić mechanizmy urządzenia ze wszystkich smarów, specjalnie do tego przeznaczoną myjką z odpowiednim środkiem. Następnie należy poddać wszystkie elementy weryfikacji oraz sprawdzić czy na żadnym elemencie nie ma mikropęknięć, wytarć i innych uszkodzeń. Uszkodzone elementy należy wymienić oraz zastosować nowy smar. Pamiętać należy by był on zawsze najwyższej jakości, gdyż ma bezpośredni wpływ na pracę naszego urządzenia.

Ważne:
Przy wyborze serwisu dla naszej młotowiertarki, warto zapytać jaki rodzaj smaru jest stosowany przy naprawach układów pneumatycznych młotowiertarek. Bardzo częstą praktyką jest stosowanie tanich zamienników czy smarów łożyskowych, tak zwanych tawotów. O ile stosowanie słabszej jakości smarów do akcesoriów SDS (dłuta, wiertła), będzie się jedynie wiązało z koniecznością jego częstszej wymiany, o tyle w przypadku samego elektronarzędzia jest to niemożliwe, bez jego uprzedniego rozebrania. Dodatkowo zły rodzaj samaru może spowodować jego wypływanie, gorsze chłodzenie a co za tym idzie nawet uszkodzenie narzędzia

 

Odpowiedni smar jest bardzo ważny!

Młotowiertarki są zwykle mocno eksploatowanymi urządzeniami, które zwykle pracują w bardzo niesprzyjających warunkach. Duży poziom zapylenia otoczenia, proces tarcia oraz długość pracy samego urządzenia generuje wysoką temperaturę. Choć dobrej jakości smary takich firm jak Makita, Hitachi czy Bosch nie są tanie, to takie smary mają następujące właściwości:

  • nie ulegają zwęgleniu
  • zapobiegają samozapłonowi
  • zachowują pełne właściwości smarowania, nawet podczas wysokich temperatur
  • zachowują swoją gęstość i nie rozpływają się

Zastosowanie odpowiedniego smaru, wydłuża bezawaryjną pracę urządzenia i znacząco wpływa na jego żywotność.

 

Inne przyczyny braku udaru

Pneumatyczny mechanizm udarowy w młotowiertarkach jest układem o prostej zasadzie działania lecz nie zawsze prostej konstrukcji. Producenci dążą do poprawy parametrów i zwiększenia siły udaru, przez co mechanizmy udarowe mają coraz bardziej skomplikowaną budowę. Niekiedy brak udaru może nie być skutkiem uszkodzenia samego mechanizmu udarowego lecz np. przełącznika wyboru trybu pracy, bądź też innej części. Niestety nie da się tego stwierdzić bez dotarcia do wnętrza urządzenia.
 
Zwykle koszt naprawy udaru w młotowiertarce w dobrym serwisie mieści się w granicach od 50zł do 150zł

Trochę o Autorze

Specnarzedzia - Profesjonalny serwis narzędzi i elektronarzędzi author

Profesjonalny serwis elektronarzędzi, narzędzi akumulatorowych, narzędzi spalinowych oraz narzędzi ogrodowych. Serwisowaniem i naprawą zajmujemy się nieprzerwanie od 2009 roku. Naprawiamy narzędzia praktycznie każdego typu. Posiadamy wyspecjalizowany sprzęt do napraw elektroniki oraz regeneracji baterii i akumulatorów do narzędzi akumulatorowych. Zajmujemy się także rektyfikacją niwelatorów optycznych, liniowych, krzyżowych, rotacyjnych oraz niwelatorów "rurowych" wystawiając przy tym świadectwa instrumentów pomiarowych.

Napisz komentarz